Yurtdışı Eğitim için Yolculuk

 

Bu makalemizde yurtdışı eğitim için yolculuk hazırlıkları yapan öğrencilerin, gideceği ülkede yanlarına hangi eşya ve belgeleri almaları gerektiğinden bahsedeceğiz.

yurtdışı eğitim için yolculuk

Yurtdışı Eğitim için Yolculuk Öncesi Hazırlanması Gereken Belgeler Nelerdir?

Vizenizi ve uçak biletinizi aldınız, artık yurtdışına çıkmaya hazırsınız. Peki yurtdışına çıkarken yanınızda hangi belgeler bulunmalı?

  • Pasaport
  • Yurtdışı çıkış harcı (Havaalanından alınacak yurtdışı çıkış pulu)
  • Gideceğiniz okuldan aldığınız kabul belgesinin kopyası (Tüm program detaylarını gösteren)

Gireceğiniz ülkenin gümrük kontrolünde ise sizden istenebilecek belgeler;

  • Eğer A.B.D.’ye giriş yapıyorsanız I-20 belgeniz, diğer ülkeler için ise okul kabul belgeniz (Acceptance Letter)
  • Konaklama detaylarını içeren belgeniz
  • Havaalanı transferiniz var ise kontak kişi bilginiz
  • Avrupa ülkelerinden birine giriyorsanız sigorta belgeniz
  • 18 yaşın altında iseniz mufakatnameniz

Yurtdışına çıkarken yanıma ne tür eşyalar almalıyım?

Yurtdışı eğitim için yolculuk öncesinde seçeneğiniz konaklama tipi size ne tür eşyalar götürmeniz gerektiği hakkında ipuçları verecektir ancak, kendi kişisel eşyalarınız dışında bir şey götürmenize gerek yoktur. Size kalış süreniz boyunca yardımcı olabilecek en önemli eşyalarınız dışında dilerseniz;

Havlu, çarşaf, yastık kılıfı, kişisel kozmetik ürünleri, seyahat süresince kullanacağınız ilaçlarınız (yanında reçetesi bulunmalı + varsa ingilizce çevirisi), valizde yer kaplamayacak sezonluk ceket ve giysi türevleri gibi eşyaları isteğinize göre getirebilirsiniz.

Bagaj hakkınız sınırlı olacağından birden fazla ayakkabı, saç kurutma makinesi gibi elektronik aletleri yanınıza almanız tavsiye edilmez ayrıca, gümrükten geçişte sorun olabilecek her türlü sıvı ya da kesici aletleride valizinizden çıkarmayı unutmamalısınız. Gittiğiniz yerde kişisel ihtiyacınız olan malzemeleri temin edebileceğiniz marketler olacaktır. Yanınıza sadece ilk birkaç gün size acil gerekli ve gideceğiniz ülkede çabucak bulamayacağınız kişisel eşyalarınızı almanız yeterlidir.

Uçak biletimi gidiş-dönüş şeklinde mi almalıyım?

Sıkça sorulan sorulardan biride yurtdışı uçak biletidir. Öğrenci, programı bittikten sonra vize süresi varsa daha fazla kalmak amaçlı ya da daha erken dönme olasılığına karşı tek yön bileti tercih eder, ancak bu durum sorunlar yaratabilir. Bu sorunu, yurtdışı eğitim firmasından yardım almadan bilet alan öğrenciler sıklıkla yaşamaktadır ve kötü tecrübelerle sonuçlanmaktadır.

Nedenini şu şekilde açıklayabiliriz, giriş yaptığınız ülkedeki pasaport kontrol memuru sizden belgeleriniz ile birlikte biletinizi de görmek isteyecektir. Bu aşamada biletiniz tek yön ise görevli memur size kapıda neden biletinizin tek yön olduğunu sorabilir. Görevli tatminkar bir cevap alamadığı durumda sizi ülkeye almama hakkına da sahiptir. Bu nedenle hangi ülkeye giriş yapılırsa yapılsın gidiş dönüş uçak biletiniz eğitim başlangıç ve bitiş tarihiniz ile örtüşüyor olmalıdır. Bu nedenle yurtdışı eğitim firmalarına danışmadan uçak bileti almanızı öneririz.

Area Yurtdışı Eğitim siz öğrenciler için uçak bileti hizmeti de sunmaktadır. Yolculuk sürecinde vize, uçak bileti, seyahat sağlık sigortası ve ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler için 0212 293 50 50 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı inceleyebilirsiniz.

Gönderiyi Paylaş