Vize Başvurularıyla İlgili Kritik Bilgiler

Pasaportumda Amerika vizesi bulunmasının diğer vize başvurularına bir faydası olur mu ?

amerika vizesi

Her vize başvurunuzun bir sonraki başvuruyu etkileyeceği bir gerçektir. Hatta bazı komşu ülkelerin birbirlerinin vize başvurularını olumlu ya da olumsuz etkileyebildiğini söyleyebiliriz. Örneğin Amerika vizenizin olması, Kanada vize başvurunuz için iyi bir referans olacaktır. Diğer yandan Schengen ülkeleri, tüm Schengen vize başvurularında birbirlerine referans olurlar, özetlersek alınan her vize bir sonraki vize başvurusunu olumlu etkiler. Amerika vizesi ise net olarak belirtilmese bile diğer vize başvuruları için olumlu bir referans olarak kabul edilir.

 

Vize başvuru sürecinde öğrenci durumunda başvurmak avantaj sağlar mı ?

 

Vize başvurularında konsolosluk görevlilerinin en çok dikkate aldığı unsur adayın başvuru yaptığı ülke ile olan bağlarıdır. Adayın kendi ülkesinde kalmasını gerektirecek okul, iş, aile vb. unsurlardan biri ile bağlı değilse konsolosluk adayın başvurusunu riskli olarak görebileceğinden olumsuz değerlendirebilir. Tüm bu bağlardan başvuru sürecinde avantaj sağlayan durum ise öğrencilik durumudur, aday bağlı olduğu işinden veya ailesinden ayrılabilir ancak uzun süredir devam ettiği okuldan ayrılabileceği ön görülmediğinden öğrencilik durumu konsolosluk görevlileri için düşük risk kategorisindedir. Bu nedenle öğrenci durumunda başvuru yapmak avantaj sağlar ayrıca öğrenci adayı birçok ekstra vize belgesini sunmaktan da muaf olacaktır. Öğrencilik durumunda hangi belgeleri hazırlamaktan muaf olduğunuzu merak ediyorsanız eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Vize reddi aldığım bir ülkeye bir süre sonra yeniden başvuru yaparsam vize alabilir miyim?

 

Vize reddi her başvuru için olumsuz bir referans olarak gösterilebilir ancak bu bir daha vize alınamayacağı anlamına gelmez. Sanılanın aksine vize reddi alınan ülkeye yapılacak olan ikinci başvuru ile vize almanız mümkündür. Tabi ki bu ikinci başvurunuzda ilkinde vize reddi almanıza sebep olan durumu düzeltmeniz ve daha iyi bir durumda başvurmanız ile mümkündür. Özellikle vize reddi alınan ülkeye yeniden başvuru yapılacak ise mutlaka  vize uzmanlarından destek alınmalıdır.

Kaynak: Amerika vize reddi

Gönderiyi Paylaş