Sınav Hazırlık Programları

TOEFL

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing System tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

Toefl Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 4300 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda Toefl sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik belgesi olarak kabul eder.

TOEFL Testinin Formatı Nasıldır?

Test dört bölümden oluşur. Test 3,5 saat ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Bilgisayarlı Toefl’da öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda teknik yardım yapar.

Bölümler

Zaman Süresi

Toplam Soru

Rehberle Çalışma

Süresiz

 

Listening

40-60 Dakika

30-50

Structure

15-20 Dakika

20-25

Break

5 Dakika

 

Reading

70-90 Dakika

44-55

Writing

30 Dakika

1 Topic

Toefl Sınavında Ne Test Edilir?

· Listening: Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğiniz ölçülür.

· Structure: Öğrencinin Standart Yazılı İngilizceyi kurallara uygun kullanıp kullanmadığı test edilir.

· Reading: Öğrencinin Amerikan İngilizcesini okuma ve anlama yeteneği test edilir.

· Writing: Öğrencinin yazma yeteneği 30 dakika içerisinde yazacağı bir kompozisyon ile ölçülür.

Toefl Sınavında Tüm Sorular Çoktan Seçmeli midir?

Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çok azdır.

Sınavda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin Toefl Merkezinde Tutulur?

Toefl merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanızı tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

IELTS

IELTS (International English Language Testing System) İngiltere’deki bütün okullar, Amerika’da bazı okullar, Avrupa’daki İngilizce eğitim veren okullar ve Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda gibi İngiliz dilinin hakim olduğu bölgelerdeki okullar öğrencilerinden, İngilizce yeterlilik belgesi olarak bu sınavın sonuç belgesini istemekteler.

IELTS Sınavını Hangi Kurum Düzenliyor ?

Bu sınav, British Council himayesinde yapılmaktadır. Ancak IELTS şu üç kurum tarafından geliştirilmiş bir sistemdir; British Council, University of Cambridge ESOL ( English for Speakers of Other Languages), IDP ( International Development Programme of Australian Universities).

IELTS Ne İşe Yarar ?

IELTS de Toefl gibi uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Yurtdışı göçmenlik başvurularında kullanılır. İngiltere’de ve İngiliz dili ile eğitim veren tüm kurumlarda eğitim görebilmeniz için ön şart oluşturur. Ayrıca bir çok özel şirket de İngilizce dil şartlarında Toefl sınavının yanında IELTS skorunuzu da değerlendirmeye başlamıştır ki kurumsal şirketlerin çoğunda geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

IELTS Türkiye’de Ne İşe Yarar ?

Türkiye’de bir çok üniversite, hazırlık sınıflarından muaf tutacağı öğrencilerden IELTS skoru istemektedir. Çoğu üniversitemizde yine Toefl ile birlikte geçerli bir sınavdır. Başlıcaları; Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi olarak sıralanabilir. Ayrıca özel sektörde de bir çok kurumsal firma IELTS ile çalışanlarını seçmeye başladı ve bu şirketlerin sayısı giderek artmakta.

IELTS Sınav Formatı Nasıldır ?

Her iki sınavda da 4 ana bölüm vardır. Bunlar İngilizce’de Listening, Reading, Writing, Speaking olarak bilinen, Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümleridir. Academic ve General Training modüllerinde Listening – Dinleme ve Speaking – Konuşma bölümleri aynıdır. Adaylar farklı tarzlarla karşılaşmazlar. Ancak General Training modülünde General Training Reading ve General Training Writing vardır. Bunlar, Okuma bölümünde günlük olaylar, güncel gazete yazıları gibi daha genel konuları içerirken, Yazma bölümünde ise mektup, kişisel yazışma gibi konuları içerirler. Academic Writing ve Academic Reading ise tahmin edilebileceği gibi biraz daha profesyonel konulardan oluşur. Okuma kısmında, makaleler, bilimsel yazılar ve daha terim ağırlıklı yazılar.

IELTS Sonucumu Ne Zaman Ve Nasıl Öğrenirim ?

IELTS sonucunuzu sınava girdikten sonraki 13. iş gününde internetten öğrenebilirsiniz. Sonucunuz internette açıklandıktan sonraki 2-3 gün içerisinde, sonuç zarfınız kargo ile verdiğiniz adrese gelir , eğer alamazsanız sonuç kağıdınız British Council’a iade edilir.

CAMBRIDGE

Cambridge Sınavı sertifikaları ne işe yarar?

Cambridge Üniversitesi’nin yapmış olduğu sınavlar Dünya’da geçerliliği olan sınavlardır. Bu sertifikalardan birini alan öğrenci, dünyanın herhangi bir okulunda İngilizce seviyesini belgeleyebilmektedir.

Cambridge Sınavları neyi ölçmektedir?

Cambridge Sınavları’nın tamamı, yabancı dil öğretiminde esas olan; okuma(reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) gibi dört temel beceriyi ölçmektedir.

Cambridge Sınavları kaç aşamalıdır?

Sınavlar aynı gün içinde iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada okuma(reading), yazma (writing), dinleme (listening) becerileri ölçülmekte, ikinci aşamada ise Cambridge Üniversitesi tarafından yetkilendirilmiş bağımsız öğretmenler tarafından konuşma (speaking) becerileri ölçülmektedir..

Cambridge Young Learners Sınavları’na giriş kriterleri nelerdir?

Young Learners Sınavları (Starters-Movers-Flyers). 7 – 12 yaş arası İngilizce öğrenimi gören çocuklara yönelik olarak sınav tekniği öğretme ve seviye tespit amacıyla tasarlanmış geniş kapsamlı sınavlardır.

Ket-Pet – FCE Sınavları’na giriş kriterleri nelerdir?

Ket – Pet ve FCE Sınavları’na 13 yaş ve üzeri ortaokul ve lise öğrencileri girebilmektedir.

Cambridge Üniversitesi sınavları dünya da en çok bilinen ve geçerli olan sınavlardır. En çok aranılan sınav çeşitleri;

1) FCE (First Certificate in English): Günlük ve sosyal hayatta rahat iletişim kurulabilecek seviyedeki yeterliliğin ölçüsüdür; dil seviyesi ileri-orta düzeydir. Cambridge sınavları arasında en çok tercih edilen sınavıdır; Reading, Writing, Listening, Speaking ve Use of English olmak üzere beş bölümden oluşur.

2) CAE (Certificate in Advanced English): İngiltere’deki yüksek öğretim kurumlarına kayıt yaptırabilmek için dil seviyesinin kanıtlanmasında yaygın olarak başvurulan sınavıdır.

3) CPE (Certificate of Proficiency in English): Cambridge Universitesinin’ın en ileri düzeydeki İngilizce bilgisini ölçmek için oluşturduğu bir sınavdır. Sınavın amacı, ileri düzeyde İngilizce hakimiyetinin yeterli olup olmadığını ölçmektedir.

Cambridge Sınavları’nın değerlendirilmesi nasıl yapılır?

Cambridge Üniversitesi’nin İstanbul’daki yetkili merkezlerinden British Side tarafından uygulanan sınavlar, İngiltere’ye gönderilerek değerlendirmeleri yapılmaktadır.

CELTA

CELTA ,(Cambridge Certificate in English Language Teaching to Adults), İngilizce öğretmenleri için verilen ve profesyonel anlamda en çok bilinen uluslararası alanda tanınan sertifikadır. İngilizce gramer bilgisi ve kelime bilgisi gerekli olduğu kadar, İngilizce’yi öğretebilmek, sınıf hakimiyeti ve kendine güven gibi etmenler de gerekmektedir. CELTA sertifikasına sahip olmak size dünyanın her köşesinde İngilizce öğretmenliği yapma şansını tanır zira bu alanda öğretmenlik yapabilmek için uluslar arası geçerliliği olan bir sertifikaya ihtiyacınız vardır. Bu sertifika Cambridge ESOL tarafından verilir. “TEFL” ve “TESOL” adları altında da bu alanda sertifikalar verilmektedir.

CELTA Sertifikasını Kimlere Hitap Eder?

· Celta İngilizce öğretmenliği alanında tecrübesi az veya hiç olmayan bu alanda kariyer yapmak isteyenler ile İngilizce öğretmenliği dalında hiçbir resmi eğitim almamış ancak bu alanda çalışmak isteyenler,

· İngilizce öğretmenliği kariyerine başlamış olanlar,

· İngilizce öğretmenliğini kariyer olarak seçmiş ve başka bir ülkede İngilizce öğretmenlik pozisyonunda çalışmak isteyenler,

· Öğretmenlik mesleğinde deneyimli olan ve kendini daha da geliştirmek isteyenler,

CELTA Sertifikasına Başvuru Şartları?

· En az 20 yaş veya üzerinde olmak

· En az lise/üniversite mezunu olmak

· İyi derecede İngilizce bilmek

DELTA

DELTA (Diploma in English Language Teaching to Adults), İngilizce öğretmenleri için verilen ve profesyonel anlamda en çok bilinen uluslararası alanda tanınan sertifikadır. Eğer İngilizce öğretmenliği konusunda yeterli deneyiminiz varsa ve kariyerinizde ilerlemk istiyorsanız bu uluslararası diplomaya sahip olmak size pek çok fırsat sunacaktır. Program süresince İngilizceyi yetişkinlere öğretme pratiği ve ilkeleri konusunda bilginizi derinleştirmenizi sağlar.

DELTA Sertifikasını Kimlere Hitap Eder?

· Üniversite mezunları ve İngilizce öğretmenliği dalında başlangıç sertifikasına sahip olanlar,

· Öğretmenlik mesleğinde deneyimli olan ve kendini daha da geliştirmek isteyenler

DELTA Sertifikasına Başvuru Şartları?

· En az 20 yaş veya üzerinde olmak

· En az iki yıllık ( 1,200 saat) İngilizce öğretmenliği dalında deneyime sahip olmak

· Farklı seviyelerde ve farklı öğrencilere eğitim vermiş olmak

· En az üniversite mezunu olmak veya başlangıç seviyesinde İngilizce öğretmenliği sertifikasına sahip olmak

· İyi derecede İngilizce bilmek.

GMAT

GMAT (Graduate Management Admission Test) Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yönlendirilen ve Educational Testing Service (ETS) tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. GMAT sözel, sayısal ve analitik yetenekleri ölçmeyi amaçlayan ve katılımcıların işletme vb alanlar üzerine yüksek lisans eğitimi alma yeterliliklerini belirlemede yardımcı olmayı amaçlayan bir sınavdır.

GMAT sınavı çoktan seçmeli (Sözel, Sayısal) ve Kompozisyon (Analytical Writing Asessment) olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır.

Sözel

Sayısal

41 soru

37 soru

75 dk.

75 dk.

GMAT sınavının teknik altyapısı nasıldır?

GMAT sınavı bilgisayar üzerinden sunulan bir sınav türüdür. Sınav sözel, sayısal ve yazınsal analitik olmak üzere üç ana bölümden oluşur. GMAT sınavını diğer sınavlardan ayıran en büyük özellik sınav süresince doğru cevap verdikçe daha zor bir soruyla karşılaşırken, yanlış cevap verdikçe daha kolay sorular gelmeye başlar. Sınav sonucu doğru yanlış cevap sayısına ve soruların zorluk seviyesine göre hesaplanır. Bilgisayar sisteminde herhangi bir soru ya da bölümü geçtikten sonra tekrar geri dönme imkanı bulunmamaktadır.

Yazınsal analitik bölüm: 60 dakikalık bu bölümün 30 dakikasında herhangi bir konu üzerine yazılan değerlendirme yazısı, diğer 30 dakikasında da bir tartışma konusunun analizi istenmektedir. Cevaplar Word işlemcisi kullanılarak yazılmaktadır.

Sayısal bölüm: Bu bölüm 24 soruluk problem çözümü ve 13 soruluk veri yeterliliği kısımlarından oluşur. Toplam 37 sorudur ve 75 dakika süresi vardır.

Sözel bölüm: Bu bölüm 15 soruluk eleştirel yaklaşım, 13 soruluk cümle düzeltme ve 13 soruluk okuduğunu anlama kısımlarından oluşur. Toplam 41 sorudur ve 75 dakika süresi vardır.

9 sayısal 11 sözel ya da her iki bölümden 10’ar soru olmak üzere tüm sınavda toplam 20 soru puanlamaya dahil edilmemektedir.

GMAT sınavına hangi seviyede hazırlanılmalıdır?

GMAT sınavına genel İngilizce programları öncesinde hazırlanılması Türkiye şartlarında İngilizce eğitimi alan bir aday için fazlasıyla tehlikelidir. Bu nedenle en az Upper-intermediate seviyesini bitirmiş olmak 700 civarı bir skor için uygun olacaktır.

GMAT sınavının sonucu kaç sene geçerli kalır?
GMAT sınav sonucu 5 sene boyunca resmi olarak yayında kalır. Bu nedenle sınavınızı üniversiteye başladığınızda dahi alabilirsiniz.

TOEIC

TOEIC (Test of English for International Communication) günlük iş İngilizcesini test eden uluslar arası bir sınavdır. TOEIC, TOEFL, GRE, GMAT gibi sınavların da hazırlayıcısı olan ETS’nin, işletmeler için özel olarak uyguladığı bir testtir. Tüm dünyaca tanınan ve uygulan TOEIC, İngilizce düzey belirleme amacıyla en çok kullanılan sınavlardan birisidir.

TOEIC sınavının teknik altyapısı nasıldır?

TOEIC toplam 200 sorudan oluşan bir sınavdır. Sınav okuma ve dinleme şeklinde iki bölümden oluşur. Sorular çoktan seçmeli şekildedir.

Dinleme: Toplam 100 sorudan oluşur ve 45 dakika sürer. Dinleme bölümündeki parçalar CD’den dinlenir.
1. Kısım: Fotoğraflar – 4 şıklı 10 soru
2. Kısım: Soru-Cevap – 3 şıklı 30 soru
3. Kısım: Kısa diyaloglar – 10 diyalog, her biri için 4 şıklı 3 soru
4. Kısım: Kısa konuşmalar – 10 konuşma, her biri için 4 şıklı 3 soru

Okuma: Toplam 100 sorudan oluşur ve 75 dakika sürer.
1. Kısım: Eksik cümleleri doldurma: 4 şıklı 40 soru
2. Kısım: Metin doldurma – 4 metin, her birinde 4 şıklı 3 soru
3. Kısım: Okuduğunu anlama – Tek metinli 28 soru, çift metinli 20 soru

TOEIC sınavına hangi seviyede hazırlanılmalıdır?

TOEIC sınavına genel İngilizce programları öncesinde hazırlanılması Türkiye şartlarında İngilizce eğitimi alan bir aday için fazlasıyla tehlikelidir. Bu nedenle en az Upper-intermediate seviyesini bitirmiş olmak 6,5 ve üzeri bir skor için uygun olacaktır.

TOEIC sınavının sonucu kaç sene geçerli kalır?

TOEIC sınav sonuçları 2 yıl süreyle geçerlidir

TEFL

TEFL ( Teaching English as a Foreign Language) ,anadili İngilizce olmayan öğrencilere İngilizce öğretimi.

Hangi TEFL sertifikası en iyidir?

3 en çok tanınan TEFL/TESOL sertifikası Cambridge CELTA, The Trinity CertTESOL ve SIT TESOL’dur.

CELTA :Cambridge ESOL tarafından verilen, British Council ve dünya çapındaki okullar ve eğitim kurumlarınca tanınırlığı olan daha önce çok az öğretme deneyimi alan ya da deneyimi olmayan kişilerin alabileceği bir eğitim ve sertifikadır. Her yıl 10.000 öğretmen CELTA kursunu tamamlar.

THE TRINITY CertTESOL : (The Trinity College London Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) : Dünyanın en en eski sınav kurulu olan The Trinity College London tarafından verilen bir sertifikadır. The Trinity CertTESOL,en az Cambridge CELTA kadar tanınır. British Council tarafından da tanınmaktadır. Müfredatında metodolaji, öğretme deneyimi, gençlere İngilizce öğretimi, iş İngilizcesi öğretimi gibi konular vardır.

SIT TESOL : The SIT Graduate Insititute TESOL sertifikası 130 saatlik, katılımcılara başka dili konuşan öğrencilere İngilizce öğretmek ile ilgili profesyonel bilgi ve beceri eğitiminden oluşur. Kurs öğretme deneyimleri, ders planlama ve geri bildirim eğitiminden oluşur. SIT fakültesi tarafında dizayn edilen humanistik, deneyimsel ve gelişimsel öğretim yaklaşımı üzerine kurulmuştur.

Bilgi İstek Formu

Adınız Soyadınız :

E-mail Adresiniz :

Konu :

Mesajınız :