Sertifika ve Diploma

SERTİFİKA ve DİPLOMA

Ülkemizde üniversite eğitimini tamamlayan ancak süresi 1-2 sene arasında değişen master programlarının gerektirdiği kadar bütçe ve zamanı olmayan öğrenciler sertifika & diploma programlarını giderek daha çok tercih ediyorlar.

Tanım olarak Diploma belli bir akademik programın / kursun tamamlanmasıyla alınan dereceye verilen isimdir: Lise diploması, lisans diploması vb gibi. Bununla birlikte pek çok kolej ve üniversite akademik bir derece olmaksızın belli başlı konularda belli derslerin alınmasıyla oluşturulmuş müfredata da diploma programı adını verirler.

Lisansüstü diploma (graduate diploma) programları lisans derecesi edinen öğrenciler arasında giderek popülarite kazanmaktadır. Lisansüstü diploma programlarına katılan öğrenciler herhangi bir akademik derece kaygısı çekmeden lisansüstü seviyede dersler alabilmektedir. Bu tip programlara katılan öğrenciler master programları kadar zaman ve para yatırımına girmeden belli bir konuda uzmanlaşmak gibi bir avantajı yakalamış olurlar. Bu bağlamda lisansüstü diploma programını tamamlayan öğrenciler bilhassa aynı okulda olmak üzere master derecesi için kredi kazanmış da sayılırlar.

Neden Sertifika/Diploma?

1. Lisans ve master programlarına göre daha kısa sürede tamamlanabilirler. (Genellikle 1 – 12 ay arası)

2. Özellikle İngilizcesi iyi olanlar için üniversiteden sonra master programı yapmak yerine iş hayatına atılmadan önce kısa süreli bir programla yurtdışı deneyimi edinmek isteyenler için idealdir.

3. Hemen her alanda bir sertifika ve diploma programı bulabilirsiniz. Alan bakımından seçenek listesi hayli zengindir.

4. Bazı master programlarında olduğu gibi sertifika ve diploma programlarında da zaman zaman ücretli veya ücretsiz staj imkanı bulunur.

5. Artık master programları da iş hayatının içinden kişiler ve konulara ağırlık veriyorsa da, sertifika ve diploma programları doğrudan uygulamaya önem verirler.

6. Lisans ve master programlarına kıyasla sertifika ve diploma programlarından kabul almak görece daha kolaydır. Bu kolaylık not ortalaması bakımından olduğu kadar mezun olduğunuz alanla ilgili olarak da sizi rahatlatacaktır. Çoğu master programından ilgili alandan mezun olma şartı veyahut mastera başlamadan önce bazı önkoşul derslerini alma şartı aranır.

Kim Katılabilir?

Özellikle Amerikan okullarında sertifika ve diploma programlarının başlangıçta bu ülkenin kendi insanları veya üniversitelerin bulundukları bölgenin mahalli sakinleri için oluşturulduğunu görürüz. Bunu program saatlerinin akşam üzeri sunuluyor olmasından da anlamak mümkündür. Yalnız bu programlar zamanla yabancı öğrencilerin katılımlarına da açılmış ve popülarite kazanmışlardır. Yabancı öğrencilerin sayısa artış göstermeleriyle birlikte gündüz sunulan program sayıları da çeşitlenmiştir. Bu yüzden program içerikleri akşam kurslarına göre daha yoğun bir içerikle dizayn edilmeye başlanmıştır.

Sertifika ve Diploma programlarına katılmanın bir yaşı yoktur. Genellikle üniversiteyi yeni bitirmiş kişilerin yoğun katıldıkları bu programlar, halihazırda işi olan ama kişisel ve mesleki gelişimleri için zamanları sınırlı olan kişilere de hitap ederler. Süre bakımından 1-12 ay gibi periyodlarda ve Kanada’dan Avustralya’ya pekçok ülkede sunuluyor olması kişilerin bu programları kendilerine göre dizayn etmelerine imkan tanır.

Sertifika ve Diploma programlarına katılacak kişiler:

1. İngilizcesi yeterli lise mezunları

2. Üniversite öğrencileri (özellikle yaz aylarında sunulan programlar idealdir)

3. Üniversiteyi yeni bitirmiş olanlar

4. Yüksek lisans öğrencileri ve yüksek lisans mezunları

5. Şirket çalışanları ve yöneticileri

6. Şirket sahipleri ve profesyoneller

Neler gerekli?

Sertifika ve diploma programlarına katılabilmenin akademik koşulu olarak lise mezunu olmak bile yeterlidir. Farklı altyapılardan gelen öğrencilere hitap eden farklı uzmanlık düzeylerinde programlar mevcuttur. Bunun yanında üniversite mezunlarına hitap eden programlar da hayli fazladır. Akademik olarak bu kolaylığın yanında belli bir İngilizce seviyesine sahip olmak önemlidir. Gerekli İngilizce düzeyi programdan programa, okuldan okula farklılık gösterir. Okulun istediği minimum puan bir yana katılacağınız programdan verim alabilmek için tavsiye edilen minimum Ingilizce seviyesi TOEFL 79IBT veya IELTS 6.0’dır. İngilizce seviyesi bunun altında olanlar aynı okul bünyesinde veya sadece İngilizce eğitimi verilen bir okulda sertifika ve diploma programı öncesinde yabancı dillerini de geliştirebilirler.

Avantajları

· Akademik altyapınız ne olursa olsun bu programlarla yeni bilgiler ve beceriler edinebilirsiniz.

· Yabancı ve yerli öğrencilerle birlikte okuyarak uluslararası bir atmosferde eğitim almış olursunuz. Bu da uzun vadede farklı ülkelerden profesyonellerle harika bir network oluşturmanın ilk adımıdır.

· Giriş şartlarının kolaylığı: Akademik ve dil olarak.

· Yabancı öğrencilerin devam durumları her okul ve ülkede titizlikle takip ediliyorsa da üniversite programlarına kıyasla sertifika & diploma programları biraz daha esnektir.

· Kısa süreli ve ekonomik olmaları.

· Zengin bir program yelpazesi.

· Program sonrası staj yaparak kısa süreli iş tecrübesi edinme imkanı

· Bazı programlarda alınan derslerin üniversitelerde kredi olarak saydırılabilmesi

· Mesleki bilgi görgünün artması yanında İngilizce’ye hakimiyetin ciddi miktarda artması.

· Program saatlerinin esnek oluşu. Master programları genellikle gündüz sunulurken, özellikle Amerikan okullarında akşam saatlerinde sunulan pekçok sertifika & diploma programı vardır.

· Sertifika ve diploma programlarını seçerken dikkat edilecek temel hususlar şunlardır:

· Programı sunan okulun ve programın adı kadar içeriği de önemlidir. Müfredatın ilgi ve ihtiyaçlarınızla örtüşüp örtüşmediğine dikkat ediniz. Programı sunan kişilerin altyapısı ve staj imkanları gibi ek özellikler de önemlidir.

· Programın saat ve süre olarak ne kadarlık bir zaman diliminde sunulduğunu öğreniniz. Sadece kaç hafta veya ay sunuluyor olması yanında kaç saat veya dersten oluştuğunu da mutlaka öğreniniz. Örneğin toplam 24 haftalık bir programın haftada 15 dersten toplamda 360 ders saatinden oluşuyor olması gibi.. Programın sürece uzun olması içeriğin de yoğun olduğu veya daha çok şey öğreneceğiniz anlamına gelmez.

· Programları isim ve içerik bakımından olduğu kadar fiyatça da anlamlı bir şekilde karşılaştırınız. Programlar arasında fiyat karşılaştırmasını sadece süreye bakarak yapmayınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi fiyat karşılaştırması toplam süre üzerinden değil bu süre zarfındaki toplam ders saati üzerinden yapılmalıdır. Ayrıca yaşam giderlerini de unutmayınız. Daha uzun program süresi daha yüksek yaşam gideri, daha fazla konaklama, yeme içme ve ulaşım gideri demektir.

· Dikkate alınabilecek diğer kriterler öğretim kadrosu, okulun tanınırlığı, ek servisler, okulun konumu ve tabi ki daha önce programa katılmış öğrencilerin görüşmeli olabilir.

2006 Şubatında kurulan Bell’s College’in en önemli özelliği uluslararası öğrenci odaklı olmasıdır.Kolej İngiltere’ de konumlanmış olmasına rağmen büyük çoğunluğunu uluslararası öğrencilerin oluşturduğu bir kampüsten meydana gelir.İngiltere’ de ki hemen her üniversite ile partner ilişkileri bulunan Bell’s sadece sertifika & diploma programları değil lisans , yüksek lisans ve doktora dereceleri dahil tüm üniversite dereceleri ve geçiş olanağı sunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Sertifika & Diploma Programlarımız :

Muhasebe & Finans Diploması (Level 4)

Program bu alanda çalışan ve kendini geliştirmek isteyen öğrenci ve ya iş adamlarının kariyerlerine katkı amaçlı katıldığı diploma programlarıdır.

4 dönemden oluşan bu programdan diploma alabilmek için tüm sınavları başarıyla tamamlaması beklenir.

Ders İçerikleri ;

1.Dönem

Kitap tutma
İşletme Yönetimi ve Yöneticilik
2.Dönem

İşletme Ekonomisi
Numaralandırma ve İstatistik
3.Dönem

Muhasebe II
İşletme Hukuku
4.Dönem

Bilgisayar Taktir ve Uygulama
Maaliyet Hesabı

Süre : 1 yıl (ful time )

Ücret : 4000£

Giriş Dönemleri : Ocak, Nisan ,Haziran ve Eylül

(%70 başarı gösteren öğrencilere 500£ burs olanağı )

Programa katılım için ;

IELTS 5,5 ve ya bu seviyeye denk gelen herhangi bir test skoru.
19 yaş üzerinde ki öğrencilerden tavsiye mektubu talebi.
Öğrenciye lisans programlarına geçiş için olanak sağlar.

İşletme Diploması (Level 4 )

Özellikle işletme ve bilgisayar alanlarından uluslararası üne sahip olan Bells College ,sunduğu bu diploma programında işletme bölümünü içine alan tüm alanları kapsayıcı temel dersleri vermesinin yanı sıra öğrencinin kariyerine katkı sağlamak ve yüksek öğrenimine geçişini sağlamak için tüm işletme alanı fonksiyonlarını aktif şekilde öğrenmelerini sağlar.

Ders içeriklerinin dönemlere göre dağılımı ;

1.Dönem

Akademik İngilizce
Uluslararası İşletmede İletişim
İşletme Yönetimi & Yöneticilik
2.Dönem

Numaralandırma & İstatistikler
Akademik İngilizce
Uluslararası İşletmede İletişim
3.Dönem

Pazarlama
Muhasebe
Akademik İngilizce
4.Dönem

İşletme Hukuk
Örgütsel Davranış
İşletme Ekonomisi
Süre : 1 yıl (ful time )

Ücret : 4000£

Giriş Dönemleri : Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül

(%70 başarı gösteren öğrencilere 500£ burs olanağı )

Programa katılım için ;

IELTS 5,5 ve ya bu seviyeye denk gelen herhangi bir test skoru.
19 yaş üzerinde ki öğrencilerden tavsiye mektubu talebi.
Öğrenciye lisans programlarına geçiş için olanak sağlar.
Programa katılım minumum 17 yaş ve üzeridir.
Daha önce alınan işletme grubu sertifikalarından birine sahip olması tercih nedenidir.

Bilgisayar (IT) Sertifikası (Level 4 )

Bu program lisans öncesi foundation yılı olarak geçer İngiltere’deki tüm üniversitelerine lisans derecesi olarak tanınmaktadır. Öğrenci isterse diploma programı olarak kullanabilir isterse de üniversitelerin ilgili bölümlerine başvuru yapmak için kullanabilir.

1.Dönem

Bilgi Sistemi
Akademik İngilizce
2.Dönem

Bilgi Sistemi
Akademik İngilizce
3.Dönem

Yazılım Geliştirme
Bilgisayar ve Ağ Teknolojisi
Uluslararası İşletme İletişimi
4.Dönem

Bilgisayar ve Ağ Teknolojisi
Uluslararası İşletme İletişimi
Süre : 1 yıl (ful time )

Ücret : 4000£

Giriş Dönemleri : Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül

(%70 başarı gösteren öğrencilere 500£ burs olanağı )

Programa katılım için ;

IELTS 5,5 ve ya bu seviyeye denk gelen herhangi bir test skoru.
Öğrenci sertifika programını başarı ile tamamlarsa level 5 seviyesindeki, 2.lisans yılı derecesine başvurabilir.

Son güncelleme tarihi nisan 2014 ! yes

Bilgi İstek Formu

Adınız Soyadınız :

E-mail Adresiniz :

Konu :

Mesajınız :