S.S.S.

SIK SORULAN SORULAR

1.Dil eğitimi için ülke tercihimi yapamıyorum. Hangi ülkeye gitmeliyim? Hangi ülkede ingilizceyi daha iyi ve doğru öğrenirim?
Bu sorunun cevabını eğitim danışmanlarımız ile görüşerek karar verebilirsiniz.

2.Yurtdışında dil eğitimine gitmek için ne kadar önce başvurmalıyım?
Yurtdışında Dil Eğitimine başlamak istediğiniz tarihten en geç 1,5 ay önce başvurmalısınız. Aksi taktirde konaklama organizasyonu ve vize işlemleri için geç kalabilirsiniz.

3.İngilizce’yi hiç bilmeyenler kaç aylık bir kursa devam etmelidir?
En az altı ay bir kursa devam etmeniz yararlı olur.

4.Şu anki dil seviyemi tam olarak bilmiyorum. Sizce ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?
Ne kadar süre ile dil eğitimi almanız gerektiği, ulaşmak istediğiniz seviye (TOEFL 600, TOEFL 500 puan gibi) ve mevcut dil bilginize bağlıdır. Yurtdışındaki dil eğitimi programlarının ilk günü seviye tespit sınavı ile başlar. Öğrenciler yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı bir seviye tespit sınavına alınırlar. Bu sınavın sonucuna göre bir sınıfa alınan öğrenci mevcut seviyesi görme ve eğitimini planlama şansına sahiptir. Yurtdışında dil eğitimi için bir s üre kısıtlaması yoktur. İstenilen sürede katılım sağlanabilir.

5.Dil kursunun sonunda aldığım eğitim yeterli olmaz ise süreyi uzatabilir miyim?
Yurtdışında dil eğitimini uzatmak isteyen öğrenci okuldan alacakları yeni bir kabul belgesi ile vizesini uzatmalıdır. Her ülkede vize uzatma kurallarının farklı olduğu unutulmamalıdır.

6.Ülkeye karar verdim. Gideceğim şehre ve okula karar verirken nelere dikkat etmeliyim?
İklim,yaşam koşulları, ulaşım, konaklama seçenekleri başlıca dikkat etmeniz kriterler arasındadır.

7.Bütçeme ve ihtiyacıma uygun bir program bulabilir miyim?
Kurslarımız gerek saat sayısı olarak gerekse kurs süresi olarak katılımcıya bağlıdır. İstediğiniz süre için kayıt yaptırabilir ve istediğiniz saat ( 20/25/30) ders seçebilirsiniz. Her yaş için kurslarımız mevcuttur. Kurs ücretleri ülkelere ve okullara göre farklılaşır.

8.Dil okulu ücreti ne kadar?
Dil okulu ücretleri okuluna göre farklılık göstermektedir.Her okulun program ve fiyat listesi web sayfamızda bulunmaktadır.

9.Vize başvuruları nasıl yapılıyor?
Her ülkenin kendine göre vize başvuru prosedürleri vardır. İzlenecek yol ve hazırlanacak evraklar hakkında eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

10.Vize işlemleri ne kadar zaman alır?
Genelde 2-4 hafta arası sürer.

11.Hangi ülkeye vize almak daha kolay olur ?
Ülkeler arasında vize için önemsenen parametreler arasında farklar olduğu açıktır, bir ülkeden vize alamamış bir öğrenci adayı bir başka ülkeden rahatlıkla vize alabilmektedir. Ülkelerin kendi içlerinde de farklı vize türleri bulunmakta ve farklı parametreler için değerlendirme yapmaktadır. Sonuç olarak herhangi bir öğrenci için daha kolay vize alabileceği ülkeler tanımlanabilir ancak bu herkes için genel geçer olamayacağından, yukarıdaki soruya herkes için geçerli bir cevap verilemez. Vizeler bölümünden ülkelerin vizeleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

12.Vize garanti midir ?
Vize başvurusunun nasıl sonuçlanacağını önceden kesin olarak bilmek mümkün değildir, danışmanlarımız size ülkelerin farklı olan vize başvurusu ile ilgili beklentilerini aktarıp, beklentilerini karşılamadığınız ülkeler ve vizeler konusunda sizi uyarırlar, (Avustralya dil kursu vizesi için son 3 aydır banka da para gösterme şart ya da İngiltere GSV vizesi için İngilizce yeterlilik şartı vs.)

13.Vize için askerlik belgesine ve sabıka kaydına ihtiyaç duyulur mu?
Her ülke istemez. Fakat genellikle İngiltere ve Avustralya talep etmektedir.

14.Askerlik tecili ve işlemleri?
Tükiye’de lise mezunlarının 2 yıl, Meslek yüksek okulu mezunlarının veya lisans (4 yıllık) programlarını yarıda bırakanların 1 yıllık askerlik tecil hakkı bulunmaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için 29 yaşını doldurmamış olmamak gerekmektedir.Türkiye de lisans mezunlarının mezuniyetten sonra 2 yıl, yüksek lisans mezunlarının ise mezuniyetten sonra 1 yıl askerlik tecil hakkı bulunmaktadır. (35 yaşını doldurmamış olmak kaydı ile).
Yurt dışı yükseköğretim kurumu mezunlarına, denklik işlemleri için ayrıca denklik başvuru tarihinden itibaren 1 yıl sevk tehiri hakkı verilir. Lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 2 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl sınırını geçemez. Yüksek lisans seviyesinde denkliği tanınanlara talepleri halinde ise, denklik onay tarihinden itibaren ayrıca 1 yıl daha sevk tehiri hakkı verilir. Bu iki sevk tehirinin toplam süresi, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl sınırını geçemez. Yurt içi veya yurtdışı Lisans programlarında eğitim alan öğrenciler 29 yaş sınırına kadar askerliklerini erteleyebilirler. Yüksek lisans ve doktora eğitimi alan öğrenciler ise askerliklerini 35 yaşına kadar tecil edebilirler. Yurt dışındaki öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin, her yıl bulundukları bölgedeki eğitim müşavirliği/ataşeliği veya konsolosluğa ilk seferinde derhal, takip eden yıllarda en geç o yılın 31 Ekim tarihine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. (açık öğretim programlarında ayrıca, aynı sınıfta iki yıl üst üste kalmama şartı bulunmaktadır).
Bitirdiği eğitim-öğretim kurumunun dengi veya daha aşağı seviyedeki (2 yıl süreli meslek yüksek okulunu bitirip tekrar 2 yıl süreli bir başka meslek yüksek okulunda/4 yıl süreli bir fakülteyi bitirip, tekrar 4 yıl süreli bir başka fakülte veya 2-3 yıl süreli bir yüksek öğrenim kurumunda okuyanlar) bir okulda okuyanların öğrencilikleri nedeniyle askerlikleri ertelenmemektedir. Kaynak ve detaylı bilgi; www.msb.asal.gov.tr

15.Yurtdışında aylık masrafım ne kadar olur?Yurtdışında aylık masrafım ne kadar olur?
Bunun cevabı, kaydolduğunuz okula ve gittiğiniz ülkeye göre değişir. Almanya gibi öğrenci harcı ödemek gerekmeyen bir ülkede üniversiteye devam ediyorsanız, ABD gibi ülkelere göre masrafınız daha az olabilir. Konaklama tipiniz, okulunuzun konaklama yerinize uzaklığı ve ulaşım masrafınız ve kişisel harcama alışkanlıklarınız masraf miktarını etkileyen faktörlerdir.

16.Okulların kalitesi konusunda nasıl bilgi edinebilirim?
Dil kurslarının da yine yurtdışındaki akreditasyon kurumlarınca tanınıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

17.Dil kurslarında sınıflarda kaç öğrenci bulunur?
Kurs tipine ve ödemeyi göze aldığınız ücrete göre değişir. Normal sınıflarda ortalama 14 kişi bulunurken, daha yüksek ücretle 6-8 kişilik sınıflarda bulunmanız da mümkündür. Yaz okulları genellikle her sınıfa ortalama 15 öğrenci yerleştirir. Yöneticiler için düzenlenen İngilizce kursları ise 4-6 kişilik sınıflarda yapılır.

18.Dil okulları hangi ücretsiz hizmetleri sunarlar?
Dil laboratuvarı, kütüphane, dinleme merkezleri ve bilgisayar merkezleri ücretsizdir. Üniversite kampüslerindeki dil okullarında ise öğrenciler spor tesislerinden ve üniversitenin diğer imkanlarından diğer öğrenciler gibi yararlanırlar.

19.Dil okullarında çok sayıda Türk öğrenci bulunur mu?
Okullar aynı ülkeden gelen öğrencilerin oranının yüzde 10’u geçmemesine genelde dikkat ederler.

20.Dil okulları hangi konaklama seçeneklerine sahiptir?
Barınma öğrencinin isteğine göre aile yanında, öğrenci yurtlarında, hostellerde veya otellerde yapılır.

21.Aile yanı konaklamayı kısaca tanıtır mısınız?
Banyo genelde aile ile veya aynı yerde kalan diğer bir öğrenci ile paylaşılmaktadır. Özel banyolu ailelerin yanında konaklama imkanınız da vardır. Fakat ücretleri daha fazladır. Aileler genellikle sabah kahvaltısı ve akşam yemeği vermektedirler. Bazı aileler hafta sonları ek olarak öğle yemeği de vermektedirler. Yemek konusunda seçici davranmanız halinde aileler bu konudaki duyarlılığınızı (domuz eti yememe gibi) dikkate alacaklardır. Ailelerde tamamen normal aile yemekleri söz konusudur. Ailelerin çoğu alabildiğine meşguldür ve sabahları tost gibi şeyler yerler. Geç gelecekseniz veya bir öğünde bulunmayacaksanız haber verin. Ev sahibi izin verirse, kendi yemeğinizi mutfakta kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

22.Dil öğrenenler için aile yanı mı, kampüs yurdu mu faydalıdır?
Dil eğitimi için aile yanında konaklama diğer konaklama seçeneklerine göre daha avantajlıdır. Bu sayede öğrenci daha çok pratik yapma imkanı bularak dilini daha kısa sürede geliştirebilir.

23.Aileye karşı nasıl sorumluluklarım olacak?
Aileye karşı sadece insani ilişkiler çerçevesinde sorumlu olacaksınız. Ailenin size karşı sorumlulukları arasında: Kahvaltınızı hazırlama veya size mutfağını açma, sabah sizi okulunuza bırakma veya otobüsle gidilmesi konusunda yardımcı olma, okulunuz bittiğinde sizi okuldan alma veya sizin tekrar eve ulaşmanıza yardımcı olma, akşam yemeği hazırlama gibi şeyler olacak. Haftalık olarak da odanızın temizlenmesi, yatak takımınızın yıkanıp değiştirilmesi, çamasırlarınızın yıkanması gibi konularda yardımcı olacaklar.

24.Okulumu veya konaklama yerimi değiştirebilir miyim?
Evet. Eğer konaklama yeriniz kaydolduğunuz okul tarafından ayarlanmışsa okulun accomodation bölümüne yeni bir yer için başvurabilirsiniz.

25.Yanımda neler götürmeliyim?
Gideceğiniz ülke, şehir, mevsime göre yanınızda götürmeniz gerekenler değişmektedir. Gideceğiniz ülke ve zamanı kesinleştiğinde detaylı bilgi tarafınıza eğitim danışmanlarımız tarafından verilecektir.

26.Hangi üniversiteye başvurmalıyım?
Önemli olan kişinin mevcut, not ortalaması ve skorları ile mümkün olan en iyi üniversiteye gidebilmesidir. En iyiliğin ölçüsü ise okulun sıralamadaki yeri program içeriği ve üniversitenin bulunduğu şehir ve maliyetleridir. Bu bağlamda birden fazla üniversiteye başvurup kabul edenler arasında tercih yapmak en uygun yöntemdir.

27.YÖK denkliği?
Öğrenim görmek istediğiniz okul ve programın YÖK denlin olup olmadığını ün web sitesinde bulunan formu; http://www.yok.gov.tr/content/view/546/194/lang,tr/ doldurarak öğrenebilirsiniz. Eğer yurt dışında bir programı bitirdiyseniz ve denklik başvuru yapmak istiyorsanız lisans programları için; http://www.yok.gov.tr/content/view/389/196/ yüksek lisans programları için; http://www.yok.gov.tr/content/view/390/197/linklerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Denklik başvurusu şahsen veya posta ile yapılabilmekte ve 3 ay sümektedir.

28.Yurtdışında üniversiteler ne zaman başlar?
Yurtdışındaki üniversitelerin başlangıç tarihleri ülkeden ülkeye ve okuldan okula değişmektedir. Fakat Amerika, Kanada ve Avustralyadaki okulların çoğu Ağustos-Eylül, Aralık-Ocak, Mart-Nisan aylarında uluslar arası öğrenci kabul eder. İngilteredeki okulların bir çoğu ise sadece Eylül döneminde öğrenci kabul eder.

29.Nasıl burs alabilirim?
Türkiye’den alınan burslar için TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk eğitim Vakfı gibi burs veren kurumların web sitelerinden burs şartları araştırılabilir. Üniversite bursları açısından en zengin ülke Amerika’dır ve burs alabilmek yüksek not ortalaması ve sınav skorlarınıza (GRE, GMAT, SAT, ACT vs) bağlıdır.

30.Özel dil okulları ile üniversite dil okulları arasında ne gibi farklılıklar vardır?
Özel dil okulları her Pazartesi öğrenci kabul ederken Üniversite dil okulları akademik programı takip ederek öğrenci kabul etmektedir. Üniversite dil okullarında okuyan öğrenciler okulun yurtlarında konaklama imkanından yararlanmaktadırlar. Özel dil okullarında programlar daha yoğun olmaktadır.

31.Akademik seviyede veya iş adamları için de dil okulunuz var mı?
İş adamları, doktorlar, akademisyenler için de branşları için özelleştirilmiş dil okulları mevcut. Eğitimin fiyatları Genel İngilizce Programından farklıdır.

32.Orada hem okuma hem de çalışma imkanı olabilir mi?
Amerika; Sadece eğitim alınan okulun kampüsünün içerisinde ve haftada 20 saat ile sınırlı bir çalışma izni bulunmaktadır. Avustralya; bütün öğrencilere eğitim süresince haftada 20 saat ile sınırl tatil dönemlerinde ise sınırsız bir çalışma izni bulunmaktadır. Kanada; sadece http://www.cic.gc.ca/english/study/institutions/participants.asp linkinde bulunan okullarda eğitim alan öğrenciler eğitim sırasında kampus dışında çalışabilirler, kampus içerisinde çalışma izni ayrıca bulunmaktadır Malta; Öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır Almanya; eyaletten eyalete farklılık gösteren çalışma izinleri bulunmaktadır Bu konuda hiç bir garanti veremeyiz. Bazen garsonluk veya çocuk bakma gibi imkanlar olabiliyor. Tavsiyemiz buna güvenerek yola çıkmayın.

33.Eğitim aldığım ülkede eğitiminden sonra kalabilir miyim?
Bütün ülkeler için eğer bir işveren sizin sponsorunuz ise çalışma ve oturma iznini başvuru yapabilirsiniz ancak aşağıdaki durumlar da işveren sponsorluğuna ihtiyaç yoktur; Amerika; en az bir yıl süren akademik bir eğitimden sonra 12 ile 29 ay arasında değişen çalışma izni alınabilir İngiltere; Akademik eğitimden sonra 2 yıl çalışma izni alınabilir Avustralya; En az 2 yıl süren akademik (belli bölümler ile sınırlı) bir eğitimden sonra 18 ay çalışma izni alınabilir, ayrıca göçmenlik programı vardır Kanada; Akademik bir eğitimden sonra eğitim süresini ve 3 yılı geçemeyecek bir süre kadar çalışma izni alınabilir, ayrıca göçmenlik programı vardır.

34.Eşim ve çocuklarımla beraber yurtdışına eğitime gidebilir miyim?
Eş ve çocuklar öğrencinin beraberinde seyahat edilebilir, bunun için ülkelere göre değişen özel şartlar bulunmaktadır.

35.Amerika ya 5 yıllık vize aldım 5 yıl boyunca istediğim zaman girip çıkabilir miyim ?
F1 vizeleri genellikle 5 yıllık verilmektedir ancak I20 formunuzun üzerindeki SEVIS numarası ile vizenizdeki SEVIS numarası birbirini tuttuğu sürece vizenizi kullanabilirsiniz. SEVIS numaranız ABD dışında 5 aydan fazla kalmanız durumunda iptal olur. Ayrıca ABD de bir programınız bittiğinde 30 gün içerisinde yeni okulunuza I20 transfer (aynı SEVIS no ile) yapmalısınız ve 6, gün içerisinde de yeni okulunuza başlamalısınız. Eğer yeni bir programa katılmayacaksanız ABD de en fazla 60 gün kalabilirsiniz.

36.Amerika’da turist vizesi ile eğitim alabilir miyim?
37.Vize mi uzattırabilir miyim?

Amerika’da vizenizi değil I20 formunuzu uzatmanız gerekir ve vize süreniz ne kadar olursa olsun I20 formunuz olduğu sürece eğitim alabilirsiniz. İngiltere de Student Visitor visa ile bulunuyorsanız vizenizi uzatamazsınız, Tier4 General Student Visa ile bulunuyorsanız uzatabilirsiniz, bu konu da Londra ofisimizden bilgi alabilirsiniz. Avustralya öğrenci vizenizde “no further stay” ibaresi veya kodu yok ise öğrenci vizenizi uzatabilirsiniz. Kanada da öğrenci vizesi ile bulunuyorsanız vizenizi uzatabilir, turist vizesi ile bulunuyorsanız uzatamazsınız.

38.Pasaportumu yurtdışında uzattırabilir miyim?
Pasaportunuz TC büyükelçilik ve konsolosluklarında uzatabilirsiniz.

39.Sağlık sigortası öğrenciler için zorunlu mudur?
Bu ülkeye göre değişmektedir. Bazıları zorunlu tutarken, İngiltere gibi bazıları mecbur tutmaz. Ancak, öğrenim kurumu sağlık sigortasını herşeye rağmen şart koşuyor olabilir. Diğer taraftan, zorunlu olmasa bile sağlık sigortası yaptırmanız sizin yararınızadır, çünkü Batı ülkelerinde sağlık hizmetleri son derece pahalıdır.

40.Türkiye’de açtıracağım bir banka hesabından yurt dışında para çekebilir miyim?
Türkiyede şubesi bulunan yabancı bankalarda hesap açtırıp, kredi kartı ve bankamatik kartı alıp, gittiğiniz ülkede para çekebilirsiniz.

Bilgi İstek Formu

Adınız Soyadınız :

E-mail Adresiniz :

Konu :

Mesajınız :