İrlanda Ülke Rehberi

İrlanda; insanları, kültürü, tarihi ve mimarisi ile kendine has dokusu olan bir ülkedir. Son yıllarda ülkede turizm, eğitim, ticaret gibi pek çok alanda yapılan atılımlar ciddi biçimde karşılık vermiş ve ülkenin popülerliği önemli ölçüde artmıştır.

İrlanda, Kuzeybatı Avrupa’da bulunan bir ada ülkesidir. 1922 yılında tam bağımsızlığını kazanmış ve 1949 yılında ise İngiliz Milletler Topluluğundan ayrılmıştır. Kuzeyinde komşu olarak Birleşik Krallığa bağlı Kuzey İrlanda, güneyinde Kelt Denizi, batısında Atlas Okyanusu, doğusunda ise Birleşik Krallık yer almaktadır.

İrlanda Hakkında Detaylar

Resmi Adı : İrlanda Cumhuriyeti
Bayrağı : irlanda bayrağı
Yönetim Biçimi : Anayasal cumhuriyet
Başkent : Dublin
Diller : İngilizce, İrlandaca
Para Birimi : Euro (€)
Dinler : Protestan %5, Katolik %95
Yüzölçüm : 70,273 km²
Nüfus : 4.757.976
TR – Saat Farkı : 3 saat

İrlanda’da Eğitim

İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim olmak üzere üç aşamadan oluşan İrlanda eğitim sistemi kurumlarına 6 ve 15 yaş aralığındaki tüm çocukların zorunlu olarak katılırlar. İrlanda’daki yaklaşık 3300 ilkokulun büyük bir çoğunluğu Katolik Kilisesi’nin himayesindedir. Ancak bu durum öğrencileri inancına göre ayırmamaktadır.

İrlanda halkının %37’si üniversite veya yüksekokul derecesine sahiptir ki oran dünyada çok az ülkede görülmektedir.
İrlanda üniversite eğitimi denilince ilk olarak University Collage Dublin, Trinity Collage, NUI Galway, Dublin Şehir Üniversitesi, Limerick Üniversitesi, Cork Teknoloji Entitüsü akla gelmektedir.

İrlanda’nın İklimi

İrlanda’da temel olarak ılıman bir deniz iklimi hakimdir. Ülke yıl boyunca bolca yağış almaktadır. Kış aylarının 4-7°C ile nispeten sıcak seyrettiği ülkede yazın en sıcak zamanlarında ortalama 20°C’lik sıcaklık görülmektedir.

İrlanda’da Ulaşım

İrlanda’nın rahat ve hızlı bir ulaşım sistemi vardır. Şehir içi ulaşım için otobüs, tramvay, metro ve taksi yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Geniş ulaşım ağı, şehirde rahatça seyahat etmeyi mümkün kılmaktadır. Aylık otobüs kartları 134€ ile fiyatlandırılmış, seyahat sınırı belirtilmemiştir.

THY, Dublin International Havalimanına direkt uçuşları İstanbul üzerinden gerçekleşmektedir ve 4 saatlik bir uçuşla İstanbul’dan Dublin’e varılabilinmektedir.